FB Antczak, Ideal Idea Formad, Marvipol, DL Invest oraz 7R – oto wielka piątka polskich firm na krajowym rynku magazynowo-przemysłowym wg portalu PropertyNews.pl
Rok 2020 był przełomowy dla branży magazynowej, która w obliczu światowego kryzysu epidemiologicznego okazała się jedną z najmocniejszych gałęzi gospodarki. Podsumowania pokazują, że Polska to drugi po Niemczech rynek, który w ubiegłym roku oddał do użytku najwięcej powierzchni magazynowej w Europie, a także trzeci pod względem powierzchni wynajętej.
Jako generalny wykonawca chcemy w tym roku zbliżyć się do poziomu 200 tys. m kw. przekazanych inwestorom powierzchni magazynowo-przemysłowych, podwajając tym samym wynik osiągnięty rok wcześniej. Prowadzimy prace w bardzo ambitnym tempie, dbając o najwyższą jakość wykonania i zachowując restrykcyjne standardy środowiskowe.
Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak
Dynamicznie rosnący udział sektora e-commerce w handlu detalicznym wymaga profesjonalnej obsługi logistycznej i magazynowej, widzimy też coraz większy popyt na nowoczesne centra danych w sektorze IT. Równie istotna jest perspektywa strategiczna, związana z przebudową łańcuchów dostaw i przenoszeniem części produkcji bliżej końcowego odbiorcy w UE lub tworzeniem magazynów buforowych zapewniających większe bezpieczeństwo obrotu. Wszystkie te elementy będą wzmacniać dalszą dynamikę wzrostu na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych.
Budowa oraz najem powierzchni magazynowych jest obecnie najszybciej rosnącym segmentem nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wprawdzie kluczowymi rynkami dla rozwoju tego sektora niezmiennie pozostają okolice Warszawy, Górny Śląsk oraz Centralna Polska, w portfelu zamówień FB Antczak rośnie udział inwestycji zlokalizowanych także w mniejszych ośrodkach.
Rynek powierzchni magazynowych w Polsce staje się coraz bardziej zrównoważony. Cena i dostępność gruntów są tylko jednymi z czynników decydujących o wyborze lokalizacji przez inwestorów. Rosnący udział mniejszych ośrodków to także efekt ich coraz lepszej dostępności transportowej, pozwalającej na szeroko zakrojone inwestycje logistyczne i produkcyjne w ramach skomplikowanego łańcucha dostaw, a także podaży wykwalifikowanych pracowników.
Więcej o rankingu na portalu PropertyNews.pl