31 maja zostanie otwarty Hampton by Hilton Kalisz. Hotel amerykańskiej sieci będzie jedynym takim w Południowej Wielkopolsce. Dziś w rozmowie z projektantką wnętrz obiektu - Ewą Wereszczyńską, z pracowni Molecularch - zdradzamy co kryją wnętrza najnowszego hotelu w mieście.
Hampton by Hilton Kalisz jest częścią rewitalizowanego przez ANTCZAK Investment kompleksu Calisa One, zlokalizowanego na terenie ponad 100 letniej fabryki fortepianów. Czy historyczny kontekst miejsca od początku odgrywał kluczową rolę w koncepcji wnętrz hotelu?
Ewa Wereszczyńska: Tak, kontekst w architekturze jest zawsze niezmiernie ważny. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z przepiękną zabytkową architekturą fabryki fortepianów, co od początku skłaniało do refleksji i dawało inspirację. Przyjeliśmy, że wszystko co powstanie w ramach kompleku musi odnosić się z należytym szacunkiem do miejsca, zachować jego klasę i elegancję.
Kompleks Calisia One fot. ANTCZAK Investments
Jak projektuje się w obiektach z historią? Wpisanie się w istniejącą architekturę jest wartością dodaną, czy ograniczeniem? Jak połączyć historię ze współczesnością?
E.W.: Sama część hotelowa Calisia One jest zupełnie nowym bytem, który jednak sąsiaduje i jest bezpośrednio połączony z budynkiem wpisanym do ewidencji zabytków. Zaaranżowanie wnętrz hotelu w tej nowo zaprojektowanej bryle, która uwzględniała wymagane moduły i kubaturę, nie stanowiło trudności. Natomiast fakt, że mamy do czynienia z sąsiadującą perłą od początku wzbudzał respekt do miejsca, stąd pomysł na wnętrze eleganckie, ponadczasowe.
Co było główną inspiracją przy projekcie wnętrz Hotelu Hampton by Hilton Kalisz?
E.W.: Zależało mi, aby wnętrza nowego hotelu były skomponowane z naturą - by świeżość i spokój zieleni oraz dostojność i duch otoczenia przenikały wprost do hotelu, dając poczucie ponadczasowej elegancji i harmonii. Ta idea towarzyszyła mi na etapie pracy twórczej, czego odzwierciedleniem są odpowiednio dobrane kolory w pokojach: wiodąca spokojna zieleń oraz barwy natury: kolory piaskowe, szarości, brązy. Dostojność gmachu fabryki, jakość zastosowanych tam materiałów musiała także znaleźć odzwierciedlenie w jakości wnętrz przyległego hotelu marki Hampton by Hilton. Stąd bardzo wysoki standard elementów wykończenia i wyposażenia: zabudowy meblowe w naturalnym fornirze, kamień naturalny, wykładziny dywanowe wełniane o wysokiej gramaturze.
Co ważne, przy wykończeniu wnętrz z dużą uwagą wybierano dostawców poszczególnych elementów. Inwestor stawiał na polskie marki i sprawdzonych lokalnych dystrybutorów. Wyposażenie pokoi oraz częściowo łazienek to efekt współpracy z polskimi firmami – część mebli dostarczyło między innymi COM40. Za wykładziny podłogowe użyte w pokojach oraz w strefach wspólnych hotelu odpowiadała firma Carpet Studio.
Co zobaczy gość hotelu Hampton by Hilton Kalisz, kiedy pierwszy raz przekroczy próg nowego hotelu?
E.W.: Myślę, że przede wszystkim urzeknie go przestronność wnętrza. Niekwestionowanym ciekawym elementem przykuwającym uwagę i „sercem” części ogólnodostępnych będzie z pewnością zabudowa the HUB, która będzie pełnić nie tylko rolę recepcji, ale także snack station oraz baru. Hampton by Hilton Kalisz będzie pierwszym hotelem tej marki w Polsce, w którym lada recepcji jest zrealizowana według nowego standardu Hampton by Hilton.
Czym się ona charakteryzuje?
Nowa lada ma zaoblony kształt i jest podłużna, przez co jest o wiele ciekawsza i bardziej funkcjonalna od tej w poprzednim standardzie - zaprojektowanej na rzucie prostokąta.
Z kolei tuż przy recepcji znajduje się strefa Living zone z wygodnymi sofami i fotelami oraz strefa przeznaczona do pracy, czyli Work zone. Mamy tu stanowiska komputerowe wraz z drukarką do użytku gości. W dalszej części znajduje się strefa Gathering zone wraz strefą śniadań. Tutaj zostały zaprojektowane wygodne loże oraz przestrzeń ze stolikami restauracyjnymi.
Z kolei tuż przy recepcji znajduje się strefa Living zone z wygodnymi sofami i fotelami oraz strefa przeznaczona do pracy, czyli Work zone. Mamy tu stanowiska komputerowe wraz z drukarką do użytku gości. W dalszej części znajduje się strefa Gathering zone wraz strefą śniadań. Tutaj zostały zaprojektowane wygodne loże oraz przestrzeń ze stolikami restauracyjnymi.
Wizualizacja wnętrz hotelu fot. ANTCZAK Investments
A co goście hotelu znajdą w pokojach?
Hotel oferuje gościom 91 pokoi w swoich typowych modułach: Flex, Standard i Twin, oraz pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Ważnym standardem Hiltona jest komfortowy materac oraz prysznic typu walk-in. W każdym, pokoju znajdziemy też przestronne biurko, nowoczesny duży telewizor, a w zależności od typu pokoju wygodną rozkładaną sofę lub fotel.
Co jest najważniejsze przy projektowaniu nowoczesnych przestrzeni wspólnych takich kompleksów czy obiektów hotelowych? Czym je wyróżnić? Na jakie materiały postawić? Co stanowi największe wyzwanie?
E.W.: Myślę, że najważniejszą zasadą w projektowaniu wnętrz hotelowych jest stworzenie wnętrza uniwersalnego - aby każdy z gości niezależnie od wieku, płci, poczucia estetyki mógł się w nim poczuć dobrze. Dlatego wszystkie materiały wykończeniowe, ich struktura, wzornictwo, czy kolorystyka muszą być odpowiednio skomponowane, dobrane tak, aby stanowiły spójną całość. Zaprojektowanie wnętrza hotelowego jest procesem złożonym, gdzie oprócz procesu twórczego, należy uwzględnić wymogi inwestora, wymogli danej sieci hotelowej, różnego rodzaju wymogi prawne. Umiejętność połączenia tych wszystkich czynników, stanowi największe wyzwanie projektowe.
Wizualizacja wnętrz hotelu fot. ANTCZAK Investments
Nowoczesny hotel to oferta znacznie wybiegająca poza standardowy nocleg. Współcześni goście hotelowi to wymagająca grupa, poszukują różnorodnej oferty oraz doznań, w tym estetycznych. Czego dokładnie oczekują? Jak naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi hotel Hampton by Hilton Calisia?
E.W.: To hotel, który zdecydowanie wychodzi jakością i ofertą poza swoją standardową miarę. Był to zabieg zamierzony. Zamiarem inwestora - firmy ANTCZAK Investments i personalnie pana Marcina Antczaka, który odpowiada za tę inwestycję - było stworzenie obiektu eleganckiego i ekskluzywnego, który spełni wymogi najbardziej wymagających gości. Dlatego kompleks Calisia One ma w swojej ofercie nie tylko możliwości noclegowe, zorganizowanie imprez okolicznościowych, ale także cały wachlarz usług towarzyszących, jak luksusowe SPA z basenem, jacuzzi, sauną i siłownią, klub z przepięknym widokiem na panoramę Kalisza, ekskluzywny cigar room, czy szeroki wybór restauracji. Calisia One to także oferta skierowana do biznesu. Dzięki zapleczu konferencyjnemu będzie dobrym miejscem do organizacji konferencji i spotkań biznesowych, a także wydarzeń branżowych.
Jak dobiera się materiały do realizacji takich wnętrz jak hotel – jak połączyć efektowny wygląd z łatwością użytkowania np. czyszczenia, itp.?
E.W.: Zawsze przy projektowaniu obiektów hotelowych należy dobierać materiały certyfikowane, o odpowiednich parametrach np. ścieralności, odporności na światło, antypoślizgowości, gramaturze. Musimy pamiętać, że pokoje, jak i przestrzenie ogólnodostępne są w ciągłym użyciu, dlatego materiał wykończeniowy musi być nie tylko estetyczny ale i trwały.